Nu Step to Phd: Азза Хашим Аббас, NU SMG посдокторанты

NU Step to PhD айдарындағы біздің кезекті қонағымыз – Азза Хашим Аббас, NU SMG постдокторанты. Азза 2012 жылы Судан ғылым және техника университетінде (SUST) кен орындарын игеру саласында ғылым магистрі дәрежесін алып, 2018 жылы Малайзияның технологиялық университетінің химия және энергетика мектебінде Мұнай инженериясы саласында докторантураны аяқтады. Бұған дейін Азза 2009 жылы Мұнай және табиғи газ инженерлік колледжінде мұнай инженериясының бакалавр дәрежесін алды. Оқуды бітіргеннен кейін доктор Азза Хашим академиялық топтарға қосылмас бұрын өндірістік компанияларда 8 жыл жұмыс істеді. Оның ғылыми қызығушылықтары – коллекторларды модельдеу және оңтайландыру, ресурстарды оңтайландыру және экологиялық химия.

Біліміңіз бен кәсіби тәжірибеңіз туралы айтып беріңізші?

Мен 2009 жылы Судан ғылым және технологиялар университетінің (SUST) Мұнай және табиғи газ инженерлік колледжінде мұнай инженериясынан бакалавр дәрежесін алдым, содан кейін 2012 жылы сол университетте кен орындарын игеру бойынша магистр дәрежесін бітірдім.

2010-2018 жылдар аралығында бірнеше өндірістік лауазымдарды атқардым. Менің мансап жолым GNPOC кәсіпорнында басталды, онда мен коллектор инженері болып жұмыс істедім. Кен орындарын бақылаумен және кен орындарын игеру жоспарларымен айналыстым. GNPOC компаниясында істеу барысында менде Petronas, CNPC және ONGC-пен жұмыс істеу мүмкіндігі пайда болды. Бұл маған мұнай-газ саласындағы түрлі бизнес-модельдерді түсінуге көмектесті.

Осыдан кейін мен кен орындарын игеру бойынша түрлі зерттеулер мен жобаларда жұмыс істеуді жалғастырдым. 2014 жылы докторантурада оқуды жалғастыруды шештім. Мені әкем мен марқұм анам қолдады. Мен 2018 жылы Малайзия технологиялық университетінің химия және энергетика мектебінде Мұнай инженериясы бойынша PhD дәрежесін алдым.

Неліктен мұнай инженериясын зерттеуді таңдадыңыз?

Мен Сауд Арабиясында туып-өстім, біздің ел мұнай мен газ арқылы өркендеді. Бұл мен бала кезімде Арамко көшелерінде және мұнай-химия компанияларында көргенімді айтып отырмын. Менің әкем азаматтық және жол құрылысына маманданған геолог, ол жұмыс істеген әр учаскеден үйге тас әкеліп жүрді. Бұл менің алғашқы балалық естеліктерімнің бірі. Мен де әкемдей әр түрлі компанияларда жұмыс істеуді армандадым, онда мен әлемнің әртүрлі жерлерін көруге мүмкіндік алатынымды білдім.

Бүгінгі таңда мұнай саласы менің қызығушылығымды қанағаттандырады және техникалық мәселелердің шешімін іздеу-менің міндетім. Мұнай инженерлері немесе мұнай зерттеушілері ретіндегі біздің міндетіміз – жер ресурстарын қорғау және оларды адамдардың пайдасы үшін пайдалану. Біз Жер қазынасының сақтаушыларымыз. Осының бәрін мен болашақ инженерлерге айтып отырмын, өйткені біздің жұмысымыз адамзат үшін аса маңызды.

Өз докторлық зерттеуіңіз туралы айтып беріңізші

Мен қаттардың мұнай беруін химиялық арттыру үшін шығын агенттерін және жаңа беттік-белсенді заттарды қолдану бойынша жұмыс істедім. Менің зерттеулерім Gemini беттік-белсенді заттардың сазды минералдармен реакциясына бағытталған. Зерттеу қатты қабаттық жағдайда адсорбцияға бағытталған (жоғары тұздылық және жоғары температура). Бұл кезеңде қатал жағдайларда саздың көп мөлшері бар беттік-белсенді заттардың төмен концентрациясын енгізу үлкен өнеркәсіптік мәселе болды. Адсорбцияны сандық бағалаудың соңында мен шығын агентін қолдануды қайта бастауға шешім қабылдадым. Менің ғылыми жетекшім доктор Ван Росли Ван Сулейманмен және профессор Ахмад Кемал Идриспен кездесулерім есімде. Олар маған ауылшаруашылық қалдықтарын немесе қағаз өндірісінің қалдықтарын зерттеуге кеңес берді. Кейбір скринингтерден кейін біз барлық ауыр сынақтарда сәтті болған сілтілі лигнинмен ағынды жасадық.

Сіздің жұмысыңыздың қолданбалы мәні неде?

Осы тәсілді қолдана отырып, зерттеуде екі мәселені шештік: қоршаған ортаны сақтау үшін қалдықтарды қайта өңдеу және сазды құрамы жоғары күрделі резервуар жағдайында мұнай өндіруді арттыру.

Бұл зерттеу беттік-белсенді заттарды су басудың ірі жүйелерін, әсіресе беттік-белсенді заттарды үздіксіз су басуды қолданудың жаңа көзқарасын білдіреді. Зерттеуде беттік – белсенді заттардың минималды концентрациясы қолданылады және бұрын айтылған қиын жағдайларда сіңіру 40-67% төмендейді. Басқа өнеркәсіптік аспектке келетін болсақ, бұл химиялық заттарды шамадан тыс пайдаланбауға көмектеседі. Сонымен қатар, адсорбцияның төмендеуі химиялық жобаның кірістілігін арттыруға ықпал етті, өйткені бұл шығындарды азайтты.

Диссертацияңыздағы жұмыс процесі туралы не айта аласыз?

Мен диссертациямды 2017 жылы жаздым. Басында 300 бет болды деп ойлаймын. Бұл өте көп болғандықтан, беттерді қайта қарау және азайту өте маңызды болды. Осы орайда өзімнің әріптесіме алғысымды білдіргім келеді.  Құнды ұсыныстары үшін жетекшіме және емтихан алушыларға шыдамдылық танытқандары үшін алғысымды білдіремін.

Алдағы жоспарларыңыз туралы айтып берсеңіз

Өз салама үлесімді қосуды жалғастыруды және әртүрлі елдерде ғылыми белсенділіктерге толы өмір сүруді жалғастыруды көздеп отырмын.

Болашақ докторанттарға не тілейсіз?

Позитивті болыңыз, жетекшілеріңізді бағалаңыз, ынтымақтастық іздеңіз және жыламаңыздар.